Ako správne vetrať

BLOG

solarny system ekosar 39 🌤️

28.11.2021

solarny system ekosar 14 ☀️

Prečo vetrať ?

Telo človeka vylučuje do ovzdušia v našich stredoeurópskych podmienkach približne 2,5 až 3 litra vo forme vodnej pary vydýchne a približne pol litra vody v priebehu dňa vypotí. To sa samozrejme líši od ročného obdobia v lete je to samozrejme viac a v zime menej. Ďalšími zdrojmi znečistenia ovzdušia v domácnosti sú kuchyne a tiež kúpelne. Takže najväčší nepriateľ kvalitného ovzdušia v domácnosti je vlhkosť. Ak sa vlhký vzduch nevymení za čerstvý, suchší, vzniká nebezpečenstvo, že sa vytvorí pleseň.
Naše telo ale vylučuje aj oxid uhličitý, ktorý vo vysokých dávkach je škodlivý takže je tu dosť dôvodov naučiť sa správne vetrať.
V priebehu dňa trávime čas v domácnosti, samozrejme to záleží aj od druhu zamestnania, ale niektorý aj 90 percent času, preto má dobrý vzduch a zdravá klíma v miestnostiach dôležitý význam. Pravidelné vetranie je preto neodmysliteľné, dosť často sa však nevetrá optimálne. Vo vykurovacom období sú následky zvýšené náklady na vykurovanie prípadne tvorba plesní v letnom zase tepelný diskomfort. Niektorým sa dá predísť jednoducho dodržiavaním niekoľkých pravidiel.

Čo je dôležité pri vetraní ?

Pri vetraní je dôležité aby sa vzduch v miestnostiach čo najskôr vymenil a to hlavne vo vykurovacom období, aby sa minimalizovala tepelná strata. Najúčinnejšie je to nárazovým vetraním kde sa otvára okno na maximum, aby sa čo najrýchlejšie vymenil v miestnosti vzduch. Tiež sa to dá priečnym vetraním, kde sa navyše otvoria dvere a protiľahlé okno a vytvorí sa prievan.

Ako dlho vetrať ?

Miestností je potrebné vetrať podľa používania, to znamená že keď sa v miestnosti zdržujeme málo je potrebné ju vetrať oveľa menej. Takže napríklad v spálni kde sa zdržujeme len počas noci stačí vyvetrať ráno po spánku a večer pred spaním. Naproti tomu v obývačke alebo kuchyni je potrebné vetrať viac krát. Samostatná kapitola sú kúpeľne, kde je potrebné vetrať po sprchovaní čí kúpaní sa vo vani.

Aký je rozdiel pri vetraní v zime a v lete?

Pri vetraní je tiež potrebné dbať na vonkajšie teploty je veľký rozdiel vetrať v zime a lete. V lete je dosť nevhodné vetrať cez deň keď sú von vysoké teploty, vtedy je najlepšie vetrať v noci keď sa teploty znížia. Taktiež nie je vhodné vetrať v upršanom období keď je von vysoká vlhkosť, vtedy treba vetrať len krátku dobu aby sa len vymenil vzduch za čerstvejší.
V zime je vhodné vetrať čo najrýchlejšie aby sme zabránili veľkým tepelným stratám. Takže rýchlo nárazovo ako som popísal vyššie. V tomto období je maximálne nevýhodné vetrať cez vyklápanie okna. Pri takom spôsobe vetrania sa vymieňa vzduch v miestnosti pomaly, čím strácame veľa teploty z vykurovania a tiež sa ochladzuje priestor okolo okna kde môže dochádzať k roseniu a následnému tvoreniu plesní.

Aká vlhkosť vzduchu má byť v miestnostiach ?

Ak chceme mať v miestnostiach dobré ovzdušie je dobré kontrolovať vlhkosť vzduchu. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí medzi 40 až 60 %.  Pri príliš vysokej vlhkosti hrozí , riziko tvorby plesní a naopak suchý vzduch môže viesť k podráždeniu kože či slizníc alebo aj očí.

Ako vetrať v kúpeľni či kuchyni ?

V miestnostiach ako kúpeľne či kuchyňa zvykne byť vyššia vlhkosť. Ako dobre vieme tak v kúpelni je to zo sprchovania, kúpania či umývania, a v kuchyni z varenia jedál. Pokiaľ máme v týchto miestnostiach pomoc pri odvetraní v kúpeľniach to sú ventilátory, v kuchyni zase digestor nad varnou platňou. Samozrejme je nutné pre tieto zariadenia, aby mali prívod vzduchu ktorý majú vymeniť. Nedá sa čakať odťah vzduchu pokiaľ je miestnosť uzavretá, takže musí byť aj prívod čerstvého vzduchu na výmenu. Len tak sa dosiahne najlepšia výmena vzduchu s pomocou týchto zariadení. Pokiaľ nemáme ventilátor alebo digestor je nutné vetrať v kuchyni alebo kúpeľni tak často ako je potrebné, aby nebola v týchto miestnostiach vysoká vlhkosť. Toto prebieha presne tak ako sme si popísali už skôr, tak aby sme čo najskôr vymenili vzduch v týchto miestnostiach, čiže logicky častejšie ale hlavne po sprchovaní, umývaní, kúpaní a v kuchyni varení.

Ako vetrať v pivnici ?

Pivnice sú miestnosti v ktorých sa väčšinou nekúri vôbec a nakoľko sa pri teplotách pod 15 °C vlhkosť kondenzuje je taktiež potrebné ich pravidelne vetrať aj keď menej často ako obývané miestnosti. Samozrejme v zime je nevhodné mať stále otvorené okná prípadne prieduchy na vetranie. Naproti tomu v lete je zas výhodné vetrať aj nepretržite keďže je von je v našich podmienkach výrazne suchší a teplejší vzduch ako v pivniciach kde sa pohybuje často aj v tomto období pod 20 °C . Netreba ale zabúdať na prívod vzduchu pre vykurovacie kotle, pokiaľ nemajú prívod vzduchu priamo ku kotlu z vonkajšieho prostredia.

Ako si pomôcť pri vetraní ?

Ak si chceme pomôcť aby sme mali doma príjemné prostredie môžeme si pomôcť s technikou. Tak ako už som spomenul v kuchyni je dobrý pomocník digestor, v kúpeľniach rôzne ventilátory a taktiež pri vetraní nám môžu pomôcť rekuperačné systémy. Dobrý pomocník na zistenie vlhkosti vzduchu v miestnosti je vlhkomer. A pokiaľ máme nadmernú vlhkosť vieme si ju rýchlo znížiť aj elektrickými odvlhčovačmi.

Aké je zhrnutie ?

Aj keď to znie všetko komplikovane správne vetranie nie je žiadna veda je však potrebné dodržať niekoľko pravidiel.

Aké sú teda tie pravidlá pri vetraní ?

      • Vetrať tak aby sa čo najrýchlejšie vymenil vzduch v miestnosti.
      • Čím chladnejšie vo vonkajšom prostredí je, stačí vetrať menej. ( rýchlejšie sa vymení vzduch )
      • Kontrolovať si vlhkosť vzduchu v miestnostiach.
      • V kuchyni a kúpeľni vetrať bezprostredne po činnosti kedy vzniká vlhkosť. (varenie,sprchovanie)
      • V letnom období vetrať prevažne v noci keď je teplota výrazne nižšia.
      • Vo vykurovacom období nevetráme cez vyklopené okná (pomalá výmena vzduchu ktorá vedie k veľkým tepelným stratám a možnosti rosenia okolo okien a následnou tvorbou plesní )
      • Netreba zabúdať na vetranie pivníc.
      • Ak sa dá je dobré si pomôcť zariadeniami na vetranie a výmenu vzduchu ( digestor, ventilátor, rekuperačné jednotky )
      • Ak je rozdiel medzi vykurovanou miestnosťou a nevykurovanou vyšší ako 4 °C  dvere medzi nimi je potrebné mať zatvorené.
        •  
        •  
        •  

Autor: Miroslav Košár ml.

prezrite si

ďalšie

o nás

Miroslav Košár Ekosar (solárne systémy)
Ičo: 40354059
Štúrova 22
053 01  Harichovce okres Sp. Nová Ves Slovenská republika