Čo
Očakávame v roku 2022

BLOG

akumulacná nádrž 26 🔥

5.1.2022

ju-on-e6XsI7qqvAA-unsplash-1.jpg

Nový rok 2022

Opäť tu máme nový rok a s ním aj otázky spojené s tým aký vlastne bude. Keďže budúcnosť presne nikto nevie predpovedať, je možné sa zamyslieť nad tým aký bude. Už od roku 2020 sa postupne zvyšujú ceny materiálov pre montáže vo všetkých našich odvetviach v ktorých pracujeme. Len tak pre zaujímavosť cena solárneho systému s 3 kolektormi bola v roku 2019 približne 3500 EUR dnes je to o približne tisíc eur viac. Naproti tomu dotácie ostali v pôvodnej hodnote takže celé navýšenie ostalo na zákazníkovi. Taktiež dotácie nefungovali v predchádzajúcom roku 2021 ako pred tým čo v konečnom dôsledku znamenalo vyčkávanie zákazníkov. V predchádzajúcom roku sme tu ale mali aj ďalšiu nepríjemnú vec a to zvyšovanie cien energii na Európskych trhoch ktoré sa samozrejme prejavilo aj u nás. Až budúcnosť ukáže či rozhodnutie niektorých štátov EU do budúcna vsadiť len na energiu OZE ktorá funguje len za určitých podmienok. Samozrejme nechceme spochybňovať nutnosť znižovania emisii ale u niektorých možností sa treba dôkladne pozrieť na dopady. Tak ako sa to stalo, že krajina ktorá vypne všetky druhy elektrárni okrem OZE a pri nedostatku vetra nemá problém nakupovať energiu od susednej krajiny z uhoľnej elektrárne. A hlavne do budúcna ju bude postihovať za nedodržiavanie zmlúv ktorými sa zaviazala.
 

Aký je teda predpoklad pre nový rok 2022?

Tak ako v minulom roku očakávame zvyšovanie cien materiálov, nakoľko sa aj ceny energii zvýšili tak výroba či už hliníka, medi a podobne sa bude navyšovať. Do konca roka to môže byť aj ďalších 20 percent, ale rád by som sa mýlil, samozrejme pod túto hodnotu. Vplyv na cenu má aj doprava tak aj tam sa zvýšili náklady, keďže ceny pohonných hmôt sa tiež vyšplhali do maximálnych výšok.

A čo ceny energii pre rok 2022?

Energie sú samostatná kapitola tak ako som na začiatku poznamenal má na to vplyv viacero faktorov , ktoré bežný človek nemá možnosť ovplyvniť.

Elektrina v roku 2022?

Začneme s elektrinou bez ktorej sa dnes už nedá fungovať. Keďže sa viacero štátov EU rozhodlo pre elektrickú energiu vyrobenú z OZE ktorá je dosť závislá od vetra,slnka a vody, prípadne zemného plynu ktorého je taktiež teraz nedostatok vzhľadom k ďalším okolnostiam. Súlad všetkých týchto okolností mal za následok obrovské zvýšenie ceny elektriny na Európskych trhoch. Keďže sa očakáva aj masívna elektrizácia automobilizmu tým sa bude zvyšovať dopyt po elektrine. Keďže je tu faktor počasia ktoré vplýva na výrobu elektriny z OZE pri ktorej je výroba závislá, nastanú prípady kedy bude veľký dopyt po elektrine na trhu čo výrazne vyženie cenu nahor. Cena pre domácnosti síce bude stabilná po celý rok nakoľko u nás ju stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Bohužiaľ ale navýšenie pre nasledujúci rok bude opäť nevyhnutné ako v tomto roku. Pre firemných zákazníkov sa bude cena odvíjať od trhu ktorý bude rásť.

Plyn v roku 2022?

Cena bude závisieť od dodávok plynu do EU ale neočakávam znižovanie cien skôr zvyšovanie na ktoré vplýva aj napätie medzi EU a Ruskom. Zvýšenie ceny ale vyhovuje aj dodávateľovi takže nepredpokladám znižovanie ceny plynu.

Drevo, brikety a pelety v roku 2022?

Keďže sa zvyšuje nárast ceny plynu zákazníci budú hľadať alternatívne palivá ktoré sú u nás najbežnejšie. Preto je predpoklad nárastu dosť vysoký a neočakávam znižovanie cien. Nákup je najlepšie ale spraviť po vykurovacej sezóne a nie pred alebo počas kde dopyt vplýva tiež na cenu.

Ako sa vyhnúť zvyšovaniu cien v roku 2022?

Je dôležité sa zamyslieť nad investíciou do OZE pre vlastnú spotrebu ktorá môže dosť pomôcť domácnosti alebo firmám znížiť náklady. Pri zvyšujúcich sa cenách sa návratnosť do systémov OZE znižuje. Zníženiu môže pomôcť aj solárny termický systém, ktorý pokryje aj 60 percent energie na ohrev vody.  Pri týchto možnostiach je možné si pomôcť dotáciami. Ďalej je možné pouvažovať nad výmenou starého kotla na tuhé palivo za nový, ktorý nám ušetrí palivo, pridanie akumulačnej nádoby, či výmena starej regulácie, ktorá je tou najlacnejšou variantou pre ušetrenie.

Autor: Miroslav Košár ml.

prezrite si

ďalšie

o nás

Miroslav Košár Ekosar (solárne systémy)
Ičo: 40354059
Štúrova 22
053 01  Harichovce okres Sp. Nová Ves Slovenská republika