Test Computherm E280

Čo tu máme dnes COMPUTHERM E280 ?

Dnes vám predstavíme prvý test v ktorom máme WI-FI regulátor od spoločnosti COMPUTHERM s označením E280.

Na začiatok nahliadneme do technických parametrov regulátora: 

Rozsah merania teploty (podlahový a vnútorný snímač teploty): 0°C – 50 °C (krokovo po 0,5°С)

Presnosť merania teploty (podlahový a vnútorný snímač teploty): +/- 1 °C

Nastaviteľný teplotný rozsah: 5°C – 99 °C (krokovo po 0,5°С)

Citlivosť zapnutia: ±0,5 °C

Rozsah kalibrácie teploty: ±5 °C (krokovo po 0,5°С)

Napájacie napätie termostatu: 200-240 V AC; 50/60 Hz

Výstupné napätie (K1 a K2): Max. 230 V AC; 3 А (1 A indukčná záťaž)

Prevádzková frekvencia: Wi-Fi (b/g/n) 2,4 GHz

Výkon stavu pohotovosti: 0,5 W

Čo obsahuje balenie regulátora COMPUTHERM E280?

Toľko k technickým údajom. Termostat E280 je dodávaný v menšom balení ktoré obsahuje samotný regulátor externé čidlo, manuál so záručným listom a taktiež skrutky pravdepodobne na osadenie do krabičky. Regulátor je bielej farby. Existuje ale alternatíva v podobe čiernej tá je označovaná ako E300, je ale o niečo drahšia, zrejme výroba čierneho krytu je finančne náročnejšia.

Umiestnenie E280 od COMPUTHERMU?

Samotný regulátor je vhodný do krabičiek pod omietku, to je ideálne pre umiestnenie v miestnostiach vedľa vypínačov. Skladá sa z dvoch častí ktoré dajú sa rozpojiť. Časť svorkovnice spolu s montážnym rámikom sa potiahne smerom dole a odpojí sa pripojovací káblik. To robí samotnú inštaláciu jednoduchšou. A môžeme pripojiť na jednotlivé svorky všetko potrebné.

Čo všetko sa dá zapojiť na regulátor E280?

Zľava je samotné napájanie AC 230V potom sú tu svorky K2 so spínacím NO a rozpínacím NC kontaktom. Tuto svorkovnicu môžeme teda použiť dvojako a to buď kontakt ktorý má byť rozpínaní alebo spínaní. Ďalšie dve svorkovnice slúžia na pripojenie externého čidla, ktoré je možné umiestniť napríklad do podlahy na meranie teploty podlahy pri podlahovom vykurovaní. Nakoniec ostávajú svorky označené K2 so spínacím kontaktom NO. Pri takej kombinácii dvoch kontaktov je možné jednoducho zapojiť spínanie kotla plus zapnutie čerpadla prípadne otvorenie trojcestného ventilu.

Začíname s COMPUTHERM E280.

Po zapojení regulátora je regulátor pripravený na používanie. Keďže regulátor vieme ovládať aj pomocou telefónu alebo tabletu prostredníctvom WI-FI 2,4 GHz budeme sa venovať najmä týmto funkciám. Aplikácia pre ovládanie sa volá COMPUTHERM E series , nakoľko existuje ešte séria označená písmenom B netreba si túto pomýliť, je to pre úplne inú radu pre ktorú robíme taktiež test. Aplikácia je dostupná ako pre iOS tak aj pre Android takže pre 99 percent mobilných zariadení. Keďže vlastním telefón s iOS prezradím skúsenosti s aplikáciou v tomto systéme. Po stiahnutí aplikácie do telefónu som postupoval podľa manuálu v časti 7 kde je spárovanie termostatu s WI-FI sieťou 2,4 GHz. Po pripojení termostatu na sieť svieti na displeji ikonka WI-FI a všetko je pripravené na spárovanie s aplikáciou v telefóne. Pri spárovaní som postupoval taktiež podľa návodu a toto prebehlo veľmi rýchlo. Je ale potrebné dať pozor pri hesle pre WI-FI sieť v aplikácii, ktoré sa tvári ako napísané ale pri hľadaní regulátora ho aplikácia nevidí. Po prepísaní hesla už všetko prebehlo hladko a regulátor bol viditeľný pre aplikáciu. Nemilé prekvapenie pre mňa boli neviditeľné čierne časti aplikácie. Toto je ale len pri tmavom vzhľade telefónu v menu, pri svetlom je aplikácia úplne v poriadku, čo je to dosť veľké mínus aplikácie. Aplikácia je iba v angličtine, čo môže byť nevýhoda pre dosť používateľov, ktorý si regulátor tejto série kúpi. 
Pri B sérii je aplikácia ako v slovenčine tak nemá problém s tmavým zobrazením telefónu a je ďaleko viac prepracovaná. Zjavne ide ale o dvoch rozličných výrobcov pre spoločnosť COMPUTHERM preto nie sú tieto kompatibilné.

Ako používať aplikáciu COMPUTHERM E Series.

Regulátor po spárovaní je plne funkčný a môžme ho používať ako cez aplikáciu tak priamo. Pri podržaní prsta na konkrétnom regulátore, (môže ich byť samozrejme viac ako jeden) sa nám objaví možnosť modify, čiže úpravy a tam si môžeme upraviť názov regulátora napríklad obývačka, kuchyňa, kúpeľňa atď. Vpravo hore je ikonka refresh ktorá je dosť dôležitá ako som zistil pri opustení domácej siete mi termostat v aplikácii nereagoval tak som na ikonku klikol a hneď začal reagovať. Je možné že toto bude potrebné spraviť viac krát. Ale vždy ak regulátor nereagoval po kliknutí na refresh ikonku sa komunikácia rozbehla aj keď niekedy až na druhý krát. V strednej časti obrazovky aplikácie je nastavenie teploty regulátora. Odporúčam pri tomto nastavení používať bodku posúvaním po kružnici a nepoužívať plus a mínus pri kružnici, nakoľko pri takomto používaní občas vyskakuje chybové okno a tiež nastavenie teploty sa vracia spať ako keby nestíhala aplikácia spracovať viac pokynov na zmenu teploty za sebou. Priamo na regulátore žiadny problém s nastavením teploty nie je takže je to len problém v aplikácii. Ak je oheň v strede kružnice nastavenia červený regulátor zopína alebo rozpína relé K1 (toto ma možnosť NO aj NC a zopína relé K2. Ak svieti sivý oheň sú tieto relé presne opačne takže K1 je zopnuté alebo rozopnuté a K2 je rozopnuté.

Čo ďalej ponúka aplikácia COMPUTHERM E series?

Ďalej na displeji je dátum a čas občas je nutné spárovanie, napríklad pri zmene času toto v regulátore neprebieha automaticky, ale je nutné stlačiť oranžovú ikonu hodiniek ktorá je pod časom úplne naľavo. Po stlačení aktualizácia hodín prebehne veľmi rýchlo. Ďalej tam máme ikonku zámku to nám zablokuje ovládanie priamo z regulátora. Toto je veľmi dobrá funkcia pokiaľ regulátor, je na mieste kde môže voľne dostupne prísť neoprávnená osoba alebo dieťa, ktoré nastavenie regulátora zmení na nevhodné. Ďalej vpravo je ikonka antifreeze ktorá zabezpečí aby miestnosť alebo zóna ktorú reguluje nezamrzla. Úplne vpravo je ikonka kalendára ktorá slúži na nastavenie rozličných denných režimov podľa uváženia užívateľa. Ikony zámku a antifreeze su aktívne keď majú sfarbenie do červena. Nakoniec je dole lišta ktorá obsahuje ďalšie ikony a to power, tá ako napovedá slúži na vypnutie prípadne zapnutie regulátora. Ikona manual/automatic nastavenie jednoduchého manuálneho nastavenia teploty alebo automatické podľa nastavenia v kalendári vyššie.

Aké nastavenia vieme spraviť na E280 cez aplikáciu?

A už ostávajú iba nastavenia alebo settings. Tu v nastavení je toho viac hneď v prvom riadku je sensor mode čo je mód podľa akého senzora sa má regulátor riadiť. Môžeme vybrať vnútorný, externý alebo aby externý bol limit. To sa dá využiť pri podlahovom vykurovaní, kde regulátor sa riadi podľa teploty okolia a senzor riadi maximálnu teplotu podlahy aby nedošlo k prehrievaniu podlahy. Ďalej sú tu rôzne nastavenia diferencii maximálnych a minimálnych teplôt miestností a nakoniec či má regulátor funkciu vykurovania alebo chladenia takže sa dá použiť aj ako ovládanie chladenia klimatizačného zariadenia. To by bolo všetko z aplikácie, ktorá má svoje muchy, občas vybehujú rôzne chybové hlásenia, ale je celkom použiteľná a nestalo sa mi ani raz aby úplne zamrzla. Tiež bez problémov funguje v iných sieťach ako domácej WI-FI , takže môžeme ovládať reguláciu aj keď sme stovky kilometrov ďaleko.

A čo samotný regulátor COMPHUTHERM E280 ?

Ešte si trochu opíšeme displej regulátora a možnosti nastavenia priamo na ňom. Biela farba s bielo modrým nasvietením displeja a z vrchnej strany sklo vyzerá elegantne. Nevýhoda skla že sa ľahko zašpiní od prstov. Ak by sa niekomu páčila viac čierna farba samozrejme je tu aj varianta E300. Regulátor ukazuje všetko podstatné a vieme si nastaviť tiež väčšinu vecí, takže sa môže používať aj ako obyčajný regulátor. Tiež má prehľadný displej, kde je všetko potrebné ako nastavená teplota, aktuálna teplota, čas či deň v týždni, či je regulátor pripojení na WI-FI a či je v manuálnom alebo automatickom režime. Taktiež je vidno zámok pri zablokovanom regulátore cez aplikáciu.
Dole sú štyri tlačidlá na zapnutie a vypnutie regulátora, prepínanie automatického a manuálneho režimu nastavenie dátumu a času. Tieto veci sa dajú nastaviť veľmi ľahko čo môže byť výhoda a tiež nevýhoda. Nakoľko sa po stlačení dá už hneď všetko zmeniť, je ľahko možné si omylom upraviť niektorú s týchto položiek čo môže spôsobiť zmenu vykurovania podľa času prípadne dňa tak ako je nastavená. To sa dá dosť elegantne zmeniť priamo v aplikácii synchronizáciou času tak ako som písal. Osobne by som časové nastavenie trochu skryl v menu namiesto priameho tlačidla na displeji. Posledné sú šípky hore a nadol a tie slúžia samozrejme na nastavenie teploty pri manuálnom režime.


Naše hodnotenie COMPHUTHERM E280 :

Takže, ak si to všetko zhrnieme jedná sa o celkom užívateľsky príjemný regulátor s možnosťou ovládania cez aplikáciu v telefóne alebo tablete. Vieme ich zapájať aj viacero ako zónové bez potreby ďalších ovládacích prvkov k jednému kotlu. Má príjemnú cenu a to 79 €. Nevýhodou je montáž najlepšie len pod omietku. Pri montáži na omietku je nutné zakúpiť krabicu na povrch, ktorá nie je súčasťou balenia, taktiež sa nedá zakúpiť a pri takejto montáži asi bude regulátor dosť vytŕčať. Je možné zakúpiť ale verziu v tejto sérii označenú E400, ktorá je bezdrôtová a môžem si ju umiestniť podľa potreby kdekoľvek v miestnosti s cenovkou 115 €.  Nevýhoda je tiež v rýchlom nastavení času na regulátore, kde sa môže nechtiac rýchlo zmeniť čas a deň. Toto ale nemusí byť nevýhoda pre všetkých. A nakoniec je tu je nie najpodarenejšia aplikácia, ktorá ma svoje chybičky, ale v celkovom hodnotení by som dal regulátoru štyri hviezdičky z piatich.
4/5

Testoval pre Vás: Miroslav Košár ml.

Kde zakúpiť

Ako môžem vyhrať ?

o nás

Miroslav Košár Ekosar (solárne systémy)
Ičo: 40354059
Štúrova 22
053 01  Harichovce okres Sp. Nová Ves Slovenská republika